Есен в Сливенския балкан

23Ное.2024
24Ное.2024
69646897_2210824645692552_1469079059492241408_n

От стари времена се носи славата, че който страда от болест и отиде на Карандила се връща ободрен и излекуван.

Транспорт: с микробус
Дължина на прехода: 13 км
Надморска височина: 1181 м
Сборна денивелация: + 820 м, - 820 м
Степен на трудност: ниска до средна

Тръгване: 23.11.2024 г. – събота
Сборен пункт:
1. 07,00 ч. паркинга на КАУФЛАНД пред МОЛ Варна
2. 10,00 ч. хижа "Карандила"

Настаняваме се в отоплените и добре поддържани стаи, със собствен санитарен възел. Стягаме раниците, че Сливенският балкан ни примамва със свежия си въздух и приказни гледки. Сборната денивелация за деня ще е + 280 м, - 280 м. Прехода, който ще изминем е около 5 км.

Името на местността идва от Каран, което означава здраво място. От стари времена се носи славата, че който страда от болест и отиде на Карандила се връща ободрен и излекуван. Ще се насладим на гледката от Сините камъни, които се извисяват над Сливен. Според легендата, природното образувание е създадено от древногръцките богове Зевс и Хера. По-късно, простосмъртните харесали тяхното творение и построили в подножието му своя град. Когато тези скали се осветят от слънцето под определен ъгъл, те изглеждат ярко или светло сини, виолетово сини или дори сиво черни. А всъщност такива са просто отблясъците върху тях, което е дало и името им.
Ще се разходим из вековната гора с лековития извор "Кушбунар". Буковете на възраст над 400 години са разположени около живописен извор, известен още на траките и прочут с лековитите си свойства. Тук идват болни и здрави, за да се потопят във водите му с надеждата за здраве и дълъг живот. Според една от легендите, със своята чудодейна сила подмладявал старите орли, а малките орлета превръщал в мощни, силни птици.
В късния след обед ще поспрем до подновената стара фурна, за да вкусим ръчно приготвения и прясно изпечен хляб. Да, точно онзи, който някои от нас имат късмета да помнят от детските си години – плътен, насищащ, мекичък отвътре, с хрупкава и златиста коричка. Хлябът се пече в каменна пещ, нагрявана само и единствено с дърва.
Вечерта в хижата ни очаква също вкусно приготвена храна. Ще хапнем, ще изпием по чаша вино, ще споделим преживяното през деня и ще се насладим на всеки един миг, който вечерта ни поднесе.


24.11.2024 г. – неделя
07,00 ч. Тази сутрин за закуска ще ни поднесат вкусни пържени филийки с домашно сладко. Товарим багажа в транспорта и се отправяме с него до изходна точка за днешният преход. Стартираме от Драгиева чешма. Тя е изградена през 1932 г. от ІІІта трудова дружина с командир полк. Петър Драгиев, при извора между Лясков рът и Прозореца, на северозападния склон на билото на планината. Първоначално е носела името на Свети Петър.
Днес ни очакват ни много панорамни гледки и усещане за висока планина. За кратка почивка ще поспрем край заслон Мочурите. След това ни предстои изкачване към връх Кутелка (1084 м) . Това ще е едно вълнуващо изживяване по самия ръб на скалистите склонове на Стара планина. Гледките от тук са феноменални. Ще стъпим и на съседния връх Българка (1181 м), който е най-високата точка в природен парк „Сините камъни“. Легенда разказва за тъжната история на една красива българка, която османлиите дълго време се опитвали да потурчат. Когато я хванали и повели, за да я помохамеданчат, младата девойка търсела изход да се спаси, но била зорко охранявана. Минавайки през висок връх, турците решили да си починат и развързали момата. Тя побягнала, изкачила се на върха и се хвърлила в пропастта. Предпочела да запази честта на рода си, запазвайки българското си име. В знак на признателност за жертвата ѝ народът нарекъл върха „Българка”.

Сборна денивелация за днешния преход ще е + 434 м. -434 м. Продължителността ще е около 8 км, които ще изминем за 5 часа.
15,00 ч. Връщаме се при автобуса, откъдето потегляме по обратния път към Варна.


Водача си запазва правото съобразно метеорологичната обстановка да промени графика на събитието.
Екипировка за преход в планината:
- трекинг обувки;
- щеки;
- ветроустойчиви и студоустойчиви яке и панталон;
- слънчеви очила;
- челник или фенерче;
- дрехи за преобличане.
Необходимо е да носи суха храна, термос или шише за течности, енергийни блокчета и сурови ядки.


Цена: 200,00 лв., която включва: транспорт с микробус; една нощувка в хижа "Карандила", със закуска и вечеря; такса лицензиран планински водач, туристическа застраховка.
В цената НЕ се включват разходи от личен характер.


За допълнителна информация и записване:
ул. "Кръстю Мирски" 1а, ет.1, офис
Красимира Пантелеева 0898421898
Христо Николов Иванов 0899870036
e-mail:office@bgbalkani.com