Великденски приключения: Трънско ждрело – Ябланишко ждрело

18апр.2025
21апр.2025
viber_image_2025-01-27_15-40-14-475

В това приключение ще прекосим България в търсене на интересни природни забележителности. Няма как да се отрече, че из живописната ни страна има много места за опознаване и преживяване.

18.04.205 г. – петък
05,45 ч. – пред КАУФЛАНД до МОЛ Варна
07,30 ч. – 07,45 ч. Почивка на ОМВ Търговище
09,30 ч. – 09,45 ч. Почивка на ОМВ Велико Търново
12,30 ч. – 13,00 ч. Обяд в София

 

15,30 ч. Първата ни спирка е близо до град Трън. Ще поспрем край пещерата на Света Петка. Това е християнизирано праисторическо изсечено светилище, действащо като скален параклис. От тавана се стича вода, която според народни предания е от лековит водоизточник. На Петковден, когато е храмовият празник на църквата, край аязмото идват болни от цялата страна. Във вътрешността на пещерата ще може да видим „скалната пита“ с дупка в средата, където вярващите палят свещи. Има формата на каменен диск от монолитна скала, украсен със соларни геометрични мотиви. Те наподобяват украсата на великденските и гергьовските хлябове, приготвяни от българските християни за двата празника. Наблизо има скална арка, насочена на североизток. Пред нея болните се молят и се провират за здраве.
17,00 ч. Настаняваме се в хотел „Ярловци“, близо до едноименния язовир. Тишината и уюта, прекрасния свеж планински въздух и природа, ще са идеалната среда за заслужена почивка от дългото пътуване през деня.
18,30 ч. Вечеря

 

 

19.04.205 г. – събота
07,30 ч. Закуска
08,30 ч. Днес ще отидем на гости в Бусинската сръчкотилница. Тук с много любов Стефка и Александър не се спират пред предизвикателствата, а се борят с тях. Не стоят безучастно, за да наблюдават как културното ни наследство изчезва, а правят всичко възможно, за да съхранят и продължат традициите. И доказват, че когато имаш мечта и работиш за нея – тя може да стане реалност. На това място всеки, който има желание може да се докосне до глината и да си изработи съд на крачното колело. Село Бусинци се слави от векове със своята керамика. По време на Възраждането, местната Бусинска школа е достигнала разцвета си. В почти всяка къща са се въртели грънчарски колела. Тук се е намирало и първото българско училище по керамика. Ние ще научим още много за историята на селото. Ще разгледаме оригинални експонати на традиционна бусинска керамика от стари майстори. Тук ще видим уникалните за трънския край изделия: оканиче – малка стомна за вино и ракия; крондир – стомна с дупка по средата; ръкатка; болярски стакан и много други. Ще ни посрещнат в Жълтата къща, където ще ни разкажат за Бусинската керамична школа. Ще ни раздадат на всички сурова, предварително приготвена чиния. А после в ателието ще рисуваме с техника сграфито (полагане на ангоба – боя само за мокра глина и издраскване със специални инструменти). Готовите чинии ще оставим внимателно за сушене, ретуширане, изпичане в две пещи (на 860 и на 1040 градуса) и глазиране. След като са готови, чиниите ще ни бъдат изпратени по куриер до три седмици след посещението. Но пък има магазинче, където ще можем да си купим сувенири.

14,00 ч. След обяд ще ни очакват в село Студен извор. Близо до родната къща на д-р Стамен Григоров е Музеят на киселото мляко. Ще разгледаме битовата стая, където е представена традиционната вътрешна уредба на една типична българска къща от средата на 19 век. Ще надникнем в библиотеката, където се съхраняват голям брой разнообразни информационни материали за българското кисело мляко. Тук ще видим първата научна публикация на д-р Стамен Григоров, отпечатана на френски език през 1905 г. Ще ни заинтригуват и проучванията върху противораковите свойства на Lactobacillus bulgaricus, извършени от проф. Акийоши Хосоно в университета Шиншу (Япония). В изложбената зала ще ни е интересен макета, който подробно показва получаването на сурово мляко, промишленото производство на кисело мляко и реализацията на готовия продукт в търговската мрежа. По стените ще разгледаме информационни табла, които описват историята на киселото мляко; домашното подквасване и занаятчийското производство на кисело мляко; промишлените технологии за получаване на кисело мляко; хранителната, и биологичната стойност на българското кисело мляко.

16,00 ч. Ще имаме време да се поразходим край язовир Ярловци. Водоемът е любимо място на рибарите от Пернишко. Мястото е заобиколено от красива природа и е изключително спокойно – няма капанчета и шумна музика.
18,30 ч. Вечеря

 

 

20.04.2025 г. – неделя
07,30 ч. Закуска
08,30 ч. Този ден ни предстои поход до Ябланишкото и Трънското ждрела. Еко пътеката покрай река Ерма е събрала цялата красота на местността. Над нас ще се извисяват зъберите на отвесни скали. След като преминем по няколко мостчета над реката, ни очаква кратко изкачване, преди да излезем на тунела под скалата Жилав камък. Ще минем през него, за да можем да продължим разходката си. По пътя ни ще се редуват красиви гледки към скалите на ждрелото. След кратка почивка, ще продължим към село Трънска Банкя. От тук, покрай последните къщи, ще навлезем в гъстата прохладна гора. Ще минем покрай Мечата дупка, преди да продължим по изградените мостчета от двете страни на клисурата. През целия път ще се любуваме на пролетната картина в ждрелото. Огледалните образи на причудливите каменни образувания, заедно с красивите мостчета и надвисналите клони на дърветата, ще допълват приказката около нас. По обратния път ще имаме възможност да наблюдаваме живописния каньон с почти отвесни, високи скали и обрасли в растителност няколко пещери.
В центъра на село Банкя ще ни очаква автобуса, за да ни върне в хотела. В края на деня ще бъдем изморени от дългата разходка, но пък и доволни от преживените емоции.
18,30 ч. Великденска празнична вечеря

Ще организираме кулинарна надпревара за най-вкусни козунаци или великденски сладкиши. Критериите са: външен вид, вкус, аромат, сложност на изработка, оригиналност. Най-важен е вкуса. Ще има състезание за най-здраво яйце-борец и за най-красиво Великденско яйце. Победителите ги очакват награди и изненади.
Предстои ни един невероятен празник с аромат на домашно приготвени шедьоври и много танци.
 


21.04.2025 г. – понеделник
07,30 ч. Закуска
08,30 ч. Преди да потеглим за Варна, ще поспрем край Горнобанския манастир „Св.св. Кирил и Методий“. Той е построен през 15-и век. В годините на турското робство е разрушен, но не изцяло. В 1863 година жителите на село Горна Баня успяват да издействат разрешение от турската власт за възстановяване му. Най-голям радетел на това дело е дедо Цене, чието име е вдълбано в камък от подновената стена на храма. Бил е доверен човек на Васил Левски. Започва възстановяването на храма без разрешение, но е арестуван и откаран на съд в Русе. С подкуп на чиновниците дедо Цене лежи само два месеца и половина в затвора. След това събира 600 овце и овни и ги откарва в Цариград, рушвет на великия везир – така издействал разрешение за съграждането не само на храма, но и на манастира „Св. св. Кирил и Методий“. През 1875 година е възстановена църквата, в която и до днес са запазени някои от старите стенописи – тези зад олтара. Самата църква е много интересна, макар че е малка и доста скромна. През 1876 г. тя е осветена от софийския митрополит Мелетий. Тогава започва строителството и на просторна двуетажна сграда с чардаци за монасите. През Руско-турскатата война от 1877 – 1878 година дядо Цене е мобилизиран да служи в турския обоз. Той прекарва храна и муниции на османските войски. Успява обаче да избяга при руснаците и след няколко месеца влиза в София на 4 януари 1878 г. заедно с войските на освободителите водени от генерал Гурко.
Ние ще се поразходим в близката горичка, ще поседнем на някоя пейка, а може и да опитаме от чешмата-аязмо течаща планинска вода. И вече доволни от приключенията, ще се отправим на път към дома.


12,30 ч. – 13,30 ч. Обяд в Български извор
15,00 ч. – 15,15 ч. Почивка на ОМВ Велико Търново
17,00 ч. – 17,15 ч. Почивка на ОМВ Търговище
19,00 ч. Пристигане във Варна

 

Цената е 420,00 лв. и в нея се включва: три нощувки в хотел „Ярловци“ със закуски и вечери; транспорт с микробус; такса за екскурзовод и туристическа застраховка.
Не е включена:
- таксата за занимания от около 3 часа в Бусинската сръчкотилница – 40,00 лв.
- входа за Музеят на киселото мляко – 3,00 лв.
- лични разходи

 

 


За допълнителна информация и записване:
гр. Варна, ул. "Кръстю Мирски" 1а, ет. 1, офис
или в ТД "Родни балкани", ул. "Иван Драсов" 11
Христо Николов Иванов - 0899870036
Красимира Пантелеева - 0898421898
e-mail:office@bgbalkani.com