В „планина под равнината”, следвайки течението на р. Русенски Лом, изведнъж попадате в подножието на дълбоки каньони, надупчени целите с непрогледни ниши и пещери. Надвесите ли се над скалните образувания, пред очите ви се разстила реката и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом, които се вият в далечината сред приказно красиви долини.
Тръгване в 07,00 ч.
Сборен пункт: Паркинга на КАУФЛАНД пред МОЛ Варна
Програма за 09.11.2024 г. – събота
За да почувстваме атмосферата на великото ни минало, ще се докоснем до Средновековният град-крепост Червен. Той е разположен в дълбоко врязаната и със стръмни, скалисти брегове и много извивки долина на река Черни Лом – върху висок скален рид, обграден от три страни от реката. Това е място, обитавано преди много години от велики личности – то ще ви зареди с нова сила и много гордост. Макар и да са останали само основи, очертаващи сгради, помещения и други постройки, вие ясно ще усетите величието на тези руини. Когато пристигнем, просто седнете на някой камък, затворете очи и се потопете в миналото – оставете се на въображението да ви отведе векове назад.
Покрай скалите на каньона на реката продължаваме пешеходния ни маршрут и попадаме в живописната местност "Чучана", където има буен извор. Тук ще поспрем до единствената запазена воденица. Следва поредицата средновековни манастири, някои от които съществували до преди 200 г. – "Голям Рай", "Малък Рай" и "Кошута". С последния се свързва легендата за произхода на названието на село Кошов. В народните представи кошутата е символ на Божа майка, а манастирът е с патрон Света Богородица.
Програма за 10.11.2024 г. – неделя
Днес отново ни очаква пешеходен тур – към село Иваново. Тук има многобройни църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом и свързани с пътеки и скални стълби. Ще се запознаем с част от археологическия резерват и множеството скални манастири, разположени в местността "Писмата", където е поставено началото на пещерната обител от св. Йоаким. Ще научим историята за триредовия надпис на Иво Граматик в храма при Господев дол. Той е с летописен характер, дава ценна информация и е най-дългият запазен надпис в скалите на Ломовете. Ще разгледаме световно известните стенописите в църквата "Св. Богородица" от средата на XIV век, които са един от върховете в развитието на средновековното българско и балканско изкуство. Според хрониките от онова време цар Иван Асен ІІ посетил Йоаким в скалната обител и му принесъл в дар злато за построяването на една от манастирските църкви. Йоаким имал много последователи, дали обет за безмълвие – т. н. монаси-исихасти, които били около 80, живеели в скалите и се прехранвали с корени, горски плодове и зърнени култури. По стените на малко достъпните днес монашески килии са съхранени издълбани от монасите лаконични изповеди и послания.
Връщане: 10.11.2024 г.
18,00 ч. Пристигане във Варна
Цена: 178,00 лв. – в нея се включва: транспорт; една нощувка с вечеря и закуска, спа удобства /басейн, сауна и парна баня/ в хотел "Русенски Лом" в с. Кошов; такса планински водач, екскурзоводска беседа; туристическа застраховка
За допълнителна информация и записване:
ул. "Кръстю Мирски" 1а, ет.1, офис
Красимира Пантелеева 0898421898
Христо Николов Иванов 0899870036