Рилските езера, Рилският манастир, Овчарченски водопад и Бистришки водопад

19юли2024
21юли2024
449621314_8178569035489604_4807022484609935514_n

В това приключение ще прекосим България в търсене на интересни природни забележителности. Няма как да се отрече, че из живописната ни страна има много места за опознаване и преживяване.

19.07.2024 г. – петък
Сборен пункт: 05,45 ч. – пред КАУФЛАНД до МОЛ Варна
07,00 ч. – 07,30 ч. Почивка на ОМВ Търговище
09,00 ч. – 09,30 ч. Почивка на ОМВ Велико Търново
12,30 ч. – 13,00 ч. Обяд в София

 

Поемаме към cъpцeтo нa вeличecтвeнaтa Pилa плaнинa. Тук е наследството, завещано ни от св. Иван Рилски. Това е едно от местата в България, на което отидете ли веднъж, все някога ще се върнете отново – заради историята, заради вярата, заради природата. Рилският манастир е най-големият у нас и един от най- почитаните в целия православен свят. Той e нaй-яpĸият oбpaзeц нa бългapcĸoтo цъpĸoвнo изĸycтвo и apxитeĸтypa и e пoд зaĸpилaтa нa ЮHECKO. Цъpĸвaтa "Poждecтвo Бoгopoдичнo" c чyдoтвopнaтa иĸoнa нa Дeвa Mapия и изящнo yĸpaceния иĸoнocтac, мaнacтиpcĸият мyзeй и Xpeльoвaтa ĸyлa ca caмo чacт oт бeзцeннoтo ĸyлтypнoтo нacлeдcтвo, cъxpaнeнo тyĸ. В музея на манастира са запазени над 380 експоната: икони, оръжия, свещенически одежди, богослужебни предмети, дарове и дарствени грамоти. Едни от най-интересните експонати са първият географски глобус у нас, изработен през 1836 г. от Неофит Рилски за манастирското училище и Рафаиловият кръст.
Иван Рилски бил свидетел на едни от най-важните събития в българската история: приемането на християнството, възходът на държавата по времето на цар Симеон и упадъкът ѝ при неговия син Петър. След като приел монашеството в Бобошевския манастир „Свети Димитър“, светецът се отдал на отшелнически живот. На около 4 км от манастира е пещерата, която той избрал за свое убежище. До нея е изградена църквата „Успение на св. Йоан Рилски”, обновена през 1820 г. Тук светецът прекарва последните пет години от живота си и пише своя завет към учениците си.

19,00 ч. Настаняваме се в къща за гости в Сапарева баня. След вечеря ще се отдадем на заслужена почивка сред просторния двор с беседка.

 

 

20.07.2024 г. – събота
07,00 ч. – 07,30 ч. Закуска
08,30 ч. Този ден е запазен за впечатляващо преживяване – поход до Седемте рилски езера. Те са безспорно една от най-впечатляващите природни забележителности на Балканския полуостров. Едно приказно място, което си заслужава да се види. Красотата им привлича не само хиляди български и чуждестранни туристи. Те са разположени в Дамгския дял на Северозападна Рила планина и имат ледников произход. Разположени са стъпаловидно в голям циркус, обграден от върховете Сухи чал, Отовишки връх и Харамията. Всяко едно от езерата има собствено име, в зависимост от формата и особеностите си. Най-високо разположеното езеро е Сълзата. То е наречено така заради кристално чистите си води. Намира се на надморска височина 2535 м под Отовишки връх. Следва Окото – най-дълбокото от езерата (37,5 м), с характерна овална форма и наситено син цвят при добро време. В това езеро са правени водолазни спускания с научна цел. Под него е Бъбрека – вглеждайки се във формата му, човек не може да измисли по-точно наименование на това езеро с площ 85 декара и стръмни скалисти брегове. Следващото езеро е Близнака – широко и стеснено по средата като пясъчен часовник, в безводни години се стопява до две по-малки езерца, откъдето идва и името му. По-надолу по пътеката се намират Трилистника и Рибното езеро, с разположената на брега му хижа „Седемте езера”. Най-ниско разположеното езеро, на 2095 м н.в. е Долното, което дава началото на река Джерман. Всички езера са свързани с тесни поточета.

В късния след обед се прибираме в Сапарева баня, за да се разходим около най–голямата атракция в района. Тук има обособен специален парк с кътове за отдих, където ще можем да се насладим на необичайна гледка. Гейзерът, който извира от 73 м дълбочина, сякаш танцува ритмично. На определени интервали водната струя изригва, обгърната от кълба горещи изпарения, които се разпръскват на милиарди прозрачни капчици. И е горещ, много горещ. При ветровито време трябва да се стои настрани от водния стълб, тъй като пръските могат да опарят по–любопитните. Температурата на гейзера е 103 градуса. Кипящият воден стълб се е превърнал в туристическа емблема на града. Кулинарното му превъплъщение – специалитетът „Гейзерът”, може да опитаме по-късно вечерта в един от местните ресторанти. Вкусната приумица представлява дълъг шиш с набучени мръвки от различни видове меса, символизиращи, според съдържателите на заведението, изригването на горещия гейзер.

 

21.07.2024 г. – неделя

06,45 ч. - 07,00 ч. Закуска
07,00 ч. Преди да потеглим за Варна, ще поспрем в село Овчарци. По време на Османското робство Йовица и Горица живеели щастливо тук, в селото. Горица била изключително красива девойка, която привлякла вниманието на местния бей. Той изпратил своите слуги да я отвлекат. Горица побягнала към високата планина, за да намери Йовица, знаейки, че той пасе овцете си там. Османлиите успели да я настигнат и за да не попадне в ръцете им, Горица решава да се хвърли в реката от най-високата скала. Именно на нея местните решават да кръстят реката. През горичката, по малка еко пътечка, ще стигнем до водопад Горица – красив, висок, буен, шумен и пълноводен. Водите в него се събират от склоновете на три различни върха: Кабул, Крива Соспа и Каменна Мандра. След като се полюбуваме на Овчарченския водопад, поемаме към сгушеното край живописните склонове на Рила селце Бистрица. Пътеката ще ни отведе до наскоро изградената панорамната площадка "Софарджик". От тук ще ни се открие гледка към селото, към Дупница и към пет планини – Рила, Верила, Конявска планина, Осоговска планина и Витоша. Щом се насладим на уникалната природа наоколо, ще се спуснем по екопътека "Самоковището" към Бистришкия водопад – магията е в неговите перлено бели скокове. Заставайки до него, ще можем да усетим хладния и свеж полъх, който струи от водата. А тя ще се провира около канарите сред високата иглолистна гора, очертавайки приказен пейзаж. Няма нищо по-хубаво от това, което е сътворила Природата. Очаровани от живописните гледки в местността, се връщаме по обратния път. И вече уморени и доволни от приключенията, се прибираме у дома.
 
 
15,30 ч. – 15,45 ч. Почивка на ОМВ Велико Търново
17,00 ч. – 17,15 ч. Почивка на ОМВ Търговище
19,00 ч. Пристигане във Варна


Цената е 235,00 лв. – в нея се включва: две нощувки в къща за гости в Сапарева баня; транспорт; такса за планински водач; туристическа застраховка.

 

За допълнителна информация и записване:
гр. Варна, ул. "Кръстю Мирски" 1а, ет. 1, офис
или в ТД "Родни балкани", ул. "Иван Драсов" 11
Христо  Иванов  /планински  водач/  - 0899870036
Красимира Пантелеева /екскурзовод/ - 0898421898
e-mail:office@bgbalkani.com